Parkur Bisiklet Spor Kulübü

Yazar: Deniz 02/08/2016 0 Yorum(lar) Carraro Parkur Bisiklet Spor Kulübü,

 

2011 yılından beri Türkiye çapında yol ve dağ bisikleti yarışlarına katılan Parkur Bisiklet Spor Kulübü, 2013 yılından itibaren Türkiye Bisiklet Federasyonu’na bağlı bir kulüp statüsünde yarışmaktadır. 

 

Kulüp sporcuları haftada kişi başı 600 km, 1 ayda ise takım olarak ortalama 12.000 km idman yapıyorlar. 

 

Kulüpleri, bisiklet sporunun ülkemizdeki devamlılığı açısından katkısı çok önemlidir. 

 

Parkur Bisiklet Spor Kulübü’nin resmi sponsoru Accell Bisiklet AŞ’dir.

 

Sporcular

 

1- Mehmet Can Balcı – Takım Kaptanı

 

Yaş: 32

Meslek: Çevirmen

25.000 bin km/yıl

Strava: Mehmet Can Balci

 

Parkur Bisiklet Spor Kulübü’nün kuruşundan itibaren düzenli olarak yol ve dağ bisikleti yarışmalarına katılıyor. Haftanın her günü antrenman yapıyor. 

“Takımımızdaki genç sporcular, kendi antrenman disiplinimi ve zamanın önemini onlara daha iyi aktardığımda bu gençlerin eğitim ve spor yaşantılarında gözle görülür bir ivme kazandığını fark ettim.” 

“Dağların sessizliğini, rüzgarın melodisini, gecenin karanlığını, tepelerin şarkısını, eğimlerle savaşmayı, saatlerce bisiklet üzerinde olmayı, sert yokuşlardan sonra gözler önüne serilen manzarayı hiçbir şeye değişmem bu dünyanın en büyük zenginliği. Bisiklet üzerinde nihai destinasyona varana kadar çok sık durmayı ve pedalları yere koymayı sevmem.” 

İşe en ekonomik şekilde seyahat etme konusundaki arayışı Mehmet Can’ı bisiklete yöneltti. O zamandan beri gerek kışlık gerekse de yazlık evine her gün bisikletle gidip geliyor. Gün içerisinde iş teslimatlarını, noter ziyaretlerini bisikletle gerçekleştiriyor diyor ve ekliyor “ne müşterilerimin zamanı ne de benim zamanım trafikte boşa harcanacak kadar kıymetsiz değil.”

 

2- Oğulcan Köken

 

 

Yaş: 25

Meslek: Pilot

8bin km/yıl

Strava: Ogulcan Koken

 

“Bisiklet sporunu çok seviyorum çünkü bisiklet üzerindeyken kendimi tamamen özgür hissediyorum. En sevmediğim şey ise aynı yolu paylaştığım motorlu araç sürücülerinin beni yok sayması ve saygısız davranışları. “

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Lojistik Yönetimi okuduktan sonra THK’ da pilotluk eğitimine başladı ve uçak pilotu olmak göreve başlamak için gün sayıyor.

Parkur Bisiklet Spor Kulübü’ne katıldığı günden beri haftanın her günü antrenman yapıyor, yılda 5-7 arası bisiklet yarışına katılıyor. Üniversiteler arası dağ bisikleti yarışlarında iki adet üçüncülük madalyası var. 

İzmir Ekonomi Üniversitesi Bisiklet Kulübü’nün kurduktan sonra öğrenciler için bisiklet turları düzenlemiş, kurduğu üniversite takımı ile ise yarışlara katılmış. 

Oğulcan “Türkiye’de bisiklet sporuna gençlerin bakışı çok farklılık gösteriyor, bu sporu yapan bisiklete binmeyi seven çok seviyor, yapmayan da demediğini bırakmıyor”. 

Şehirde kısa mesafede ulaşım için bisiklet kullanan Oğulcan, bir yandan ufak tefek işlerini kolaylıkla ve hızla hallederken diğer yandan antrenman yapıyor. Bir de yaz aylarında ailesinin yanına yazlığa gidip gelirken bisiklet kullanıyor (tek yön 65 km).

 

3- Mert Şenocak

 

 

Yaş: 23

Meslek: Ege Üniversitesi’nde Öğrenci

12.000 km/yıl

Strava: Mert Şenocak

 

“Bisikletin sevdiğim  yönü  istediğim an istediğim yere gidebilmek ve istediğim zaman durabilmek. Sevmedigim yanı ise trafikte sürücüler tarafından rahatsız edilmek.”

Bisiklet dışındaki dalış ve arazi koşusu yapıyor. 

Mert’in ailesi oğullarına tam destek verirken arkadaş çevresinin bisiklet sporuna bakışı oldukça farklılık gösteriyor „bazı arkadaşlarımın iştahla ağzımdan çıkacak  her kelimeyi dinlerken bazıları benimle dalga geçiyor”. 

Eğitim sistemimize bisikletin bir spor ve ulaşım aracı olarak dahil edilmesinin öncelikle çocuklar sonra da yetişkinler tarafında farkındalık yaratılması için önemli olduğunu düşünüyor. Şehir içinde kısa mesafelerde ulaşım aracı olarak bisiklet kullanıyor.

4- Rahmican Balcı

 

 

Yaş: 18

Meslek: Öğrenci

15.000 km/yıl

Strava: Rahmican Balcı

„Bisiklet benim için hem amaç hem de araç“ 

2014 yılında Parkur Bisiklet Spor Kulübüne katılmadan önce 115 kilo olan Rahmican, antrenmanlarla kısa bir sürede kilo veriyor. Şu an 80 kilo. Katıldığı yarışlarda önemli dereceler elde ediyor. Haftanın her günü antrenman yapıyor ve yaz tatilinde otellerde çalışarak yarışlara katılabilmesi için gereken parayı biriktiriyor. 

Fotoğraf çekmeyi,kitap okumayı ve müzik dinlemeyi çok seviyorum. 

Genellikle Dağ Bisikleti branşında, Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun organize ettiği yarışların neredeyse hepsine katılıyor. Sezon sonlarında İzmir‘de belediyeler tarafından düzenlenen özel yarışların hepsine katılıyor ve birincilik kupasını ve madalyalarını alıp evine dönüyor. 

Ailesinin, kulüp arkadaşlarının, teknik ekip ve kulüp başkanının desteklerine, kazandığı madalyalarla teşekkür ediyor.

 

5- Hazar Yiğit Uyulgan

 

 

Yaş: 25

Meslek: Öğrencis

18.000 - 20.000 km/yıl

Strava:  hyulgan

Yaşar Üniversitesi Klasik Batı Müziği Konservatuarı'nda Gitar/Piyano üzerine eğitim aldı ve şu anda Dokuz Eylül Üniversitesi Yerel Yönetimler bölümünde okuyor. 

Parkur Bisiklet Spor Kulübü'ne katıldıktan sonra haftanın 6 günü antrenman yapmaya başladı ve yıl içinde federasyon ve özel yarışlar dahil 12 bisiklet yarışına katılıyor. 

Bisiklet sporunun en sevdiği yanı ise özgürlük hissi. Spor salonlarına ya da eve tıkılıp kalmadan, dış dünyayla sürekli etkileşim halinde olmak. Sporun yüksek fiziksel kondüsyon sağlamasının yanı sıra asıl kazanımın kaya gibi bir mental seviyeye getirmesi olduğunu söylüyor. 

Şehir içinde ulaşım amaçlı kullandığım 1967 model bir bisikleti var. Şehrin her yerine bu bisikletle gidiyor.

 

 

Etiketler: parkur bisiklet spor

Yorum Yaz